Milleks ja kuidas meile energiajulgeolek?

Elektrikatkestus tuleb alati kõige ebasobivamal ajal, näiteks ühel aprillikuu teisipäeva hommikul kui Elektrilevi Jõgeva piirkonnaalajaamas puhkenud tulekahju tõttu jäi üle 7500 tarbija elektrita. Inimesed käisid päästehoones telefone laadimas ning lisaks elektrile puudus paljudel juurdepääs ka veele.

Elektrienergia ülekande ja jaotussüsteemide ettevõtted esitavad iga aasta ministeeriumile ja Konkurentsiametile aruandeid, kus hinnatakse süsteemide töökindlust. Nende andmete põhjal on töökindlus Eestis heal tasemel, kuid näited ulatuslikest elektrikatkestustest nii meilt ja mujalt maailmast ei ole siiski haruldased. Siin mõned näited viimastest aastatest:
09.01.2019 – Saaremaad tabab ulatuslik elektrikatkestus, 14 000 klienti, katkestuse pikkus 3 tundi; 
21.05.2019 – Kuressaare linna tabab elektrikatkestus, 1200 klienti, katkestuse pikkus mitu tundi; 
28.10.2019 – Lõuna-Eesti maakondi tabab ulatuslik elektrikatkestus, 50 000 klienti, katkestuse pikkus mitu päeva; 
Veebruar 2021 – Texase osariiki USAs tabab ulatuslik elektrikatkestus, 4,5 miljonit klienti, katkestuse pikkus mitu nädalat; 
27.04.2021 – Elektrilevi Jõgeva piirkonnaalajaamas puhkenud tulekahju tõttu jäi üle 8000 tarbija elektrita. Järgmise päeva hommikul oli endiselt vooluta üle 2200 elektritarbija.

Suures statistikatabelis võivad need numbrid olla küll väiksed, kuid konkreetsete majapidamiste ja ettevõtete jaoks on katkestusest tulenevad tagajärjed suure väärtusega. Sulanud külmikud, katkenud internet, kuivale jäänud kraanid, seiskunud küttesüsteem, kustunud valvesüsteem jms on vaid mõned näited, mis juhtub paaripäevase elektrikatkestuse ajal. Kuidas siis ennast sellise asja eest kaitsta?

Võiks ju arvata, et kui sul on oma tuulik või päikesepaneel, siis sellised harvaesinevad, kuid väga ebamugavad ja vahel ka ohtlikud intsidentsid sind ei puuduta. Paraku väga suur hulk tootmisseadme ja võrgu vahel asuvatest inverteritest ei ole võimelised tööd jätkama võrguühenduse katkemisel ning ka oma maja katuse päikesepaneelid lõpetavad töö. Siin on mitu põhjust – ühelt poolt on tegu turvalisuse teemaga, sest elektrivõrku parandama tulnud elektrikutele ei tohi kogemata päikesepargist üldisesse võrku lipsanud elekter ohtlikuks osutuda. Samuti on oluline, et võrgust lahti ühendatud süsteem suudaks hoida vajaliku sagedust, et tagada elektroonikaseadmetele tõrgeteta töö.

Sunly City on välja töötanud energiajulgeoleku paketi, mis kaitseb selliste elektrikatkestuste eest. Hübriidlahendus koosneb päikesepaneelidest ja akudest, aga mis kõige olulisem – hübriidinverterist, mis on võimeline võrguühenduseta süsteemis reguleerima päikesepaneelidest ja akudest tulenevat elektrienergiat nii, et sagedus oleks nõutud piirides, ning mis jätkaks tööd ka üldise elektrivõrgu ärakukkumisel.

Mis on energiajulgeoleku hind? Võrreldes võrgust võetava elektrienergiaga on julgeoleku paketi poolt toodetud elektrienergia hind suurem. Sama paralleeli võib tuua mistahes muu toote või teenusega: kartul on poes odavam kui ise kasvatada, ühisveevärgi kasutamine on odavam kui omada ise kaevu ja pumpa. Tänapäeval oleme ennast harjutanud elama mitmete teenustega, mis tõstavad meie elustandardit erinevates valdkondades. Kiire internet võimaldab meil tarbida kogu maailma meelelahtust ja olla kursis kõige aktuaalsemate uudistega. Katlamajas soojendatav vesi pakub võimaluse kasutada sooja vett ilma, et peaks seda ise soojendama elektriga või mõne muu kütusega. Kullerid toovad pakid ja toidukaubad koju mugavalt ja kiiresti. Igapäevaselt me ei mõtle sellele, kuid kõiki neid teenuseid hoiab käigus elektrienergia. Elektri puudumisel saavad tühjaks sidevahendite akud, lakkavad töötamast vee- ja küttesüsteemi tsirkulatsiooni pumbad, maja mattub pimedusse ja jahtub maha.

Elektrikatkestuse pikkus on otseses sõltuvusest sellest elektrisüsteemist, mis jääb lõpptarbija ja elektrijaama vahele. Mida kaugemal on elektrijaam tarbijast, seda rohkem on selles elektrüsteemis erinevaid komponente ning seda suurem on tõenäosus, et ühe komponendi avarii korral lakkab töötamast kogu süsteem. Suurtes asulates on tõenäosus elektrikatkestuseks väiksem kui üksikutes majapidamistes põldude ja metsade keskel. Aga sõltumata asukohast taandub kõik küsimusele: kas energiajulgeolek on koht, kus ma tahan kokku hoida?  

Vaata lisaks ka Sunly City energiajulgeolekut paketti. P.S Konsultatsioon on tasuta!