Milliseid seadmeid me kasutame?

Kõige kallim elekter on tootmata jäänud elekter, seega on ülitähtis, et päikesepark oleks valmis elektrit tootma kui ilmastik selleks on sobiv. Kõrget töökindlust ei saa tagada madalakvaliteetsete seadmetega. Seetõttu kasutab Sunly City Tier1 ehk oma valdkonna suurimate ja tuntumate tootjate paneele ja invertereid.

Päikesepaneelid – päikesepargi kõige tähtsam osa

Paneelid peavad vastu pidama karmidele ilmastikutingimustele mitte ainult siis kui need töötavad ja päike paistab, vaid ka pimedatel talveöödel. Päikesepaneel on elektroonikaseade, mille töövõimekus sõltub otseselt sellest, millal see kasutusse võeti. Päikese kiirgus paneb päikesepaneeli elektrienergiat tootma, kuid vähendab samal ajal paratamatult ka paneeli eluiga. Mida kvaliteetsemalt on päikesepaneel projekteeritud ja ehitatud, seda sujuvam on päikesepaneeli tootlikkuse langus pika ajaperioodi peale.

Paneelide tootjaid on maailmas palju ning õige leidmine pole alati kerge. Päikesepargi investeeringu tegemisel ei saa arvestada ainult seadme hinnaga, sest transport moodustab päikesepaneeli hinnast märkimisväärse osa. Loomulikult kehtib paneelide ostmise puhul mastaabireegel: mida rohkem tellid, seda odavam tuleb ühe kW hind. Kuna Sunly City emafirmal Sunlyl on palju päikeseparke nii Poolas kui Eestis, siis saavad mastaabiefektist osa ka Sunly City kliendid Eestis.

Kasutame hetkel Jinko Solar nii 60 kui ka 72-elemendiseid paneele. Jinko Solar on maailma üks kõige suuremaid päikesepaneelide tootjaid, tootes 2019. aastal 14,2 GW jagu päikesepaneele kui samal ajal toodangu mahult teine tootja, JA Solar, tootis 3,9 GW jagu paneele vähem.

Mono või polü?

Hoolimata hinnast ning laiast levikust ei kasuta me polükristalseid päikesepaneele, sest nende kasutegur on madalam kui monokristalsetel päikesepaneelidel. Polükristalsetel paneelidel on kasutegur 14-16%, monokristalsetel aga 20 %, mis tähendab, et viimased toodavad rohkem elektrit. Lisaks ehituslikule erinevusele mõjutab paneeli kasutegurit oluliselt ka paneeli temperatuur: monokristalsetel langeb see aeglasemalt ja lineaarsemalt kui polükristalsetel päikesepaneelidel.

See on vähetuntud fakt, kuid enamike päikesepaneelide võimsus väheneb järsult kohe peale paigaldamist. Meie jaoks on oluline, et nii 60 kui ka 72 elemendiga päikesepaneelide puhul garanteerib Jinko, et 25 aasta möödudes on päikesepaneeli esialgsest võimekusest järel vähemalt 83,1%, seejuures uuemad versioonid tulevad juba 84,8% garantiiga.

Inverter – väljast nagu tavaline kast, seest terve universum

Inverteri ülesandeks on muuta päikesepaneelide poolt toodetud alalisvoolu elekter kasutajale sobivaks vahelduvooluks. Sunly City kasutab peamiselt Sungrow invertereid, sest hindame nende kõrget koostöökvaliteeti ja häid sideühendusi. Täpsemalt öeldes on Sungrow inverterite võrgupoolne liidestus parem kui konkurentidel, mistõttu on neid lihtsam hallata ja kaugelt monitoorida. Inverteri valikul oleme alati seadnud töökindluse ette poole inverteri hinnast, sest päikeseparkide puhul on kõige kallim tootmata jäänud elekter, mistõttu on oluline, et inverter töötaks võimalikult palju tunde ilma inimese sekkumiseta. Kuna Sunly City monitoorib kõiki paigaldatud päikeseparke SCADA-süsteemi kaudu, siis on sidevõimekus ning nende võimaluste rohkus tähtis.

Milliseid alternatiive on Sungrow inverterile?

Peale Sungrow inverterite oleme katsetanud ka Huawei, Kostali ja Froniuse inverteritega. Huawei inverterite kasuks räägib soodne hind ning lühikesed tarneajad.

Kostal on Saksamaal välja töötatud inverter, mis võimaldab hiljem juurde liita ka akupaki, millega saab tarbida päikesepaneelides toodetud elektrienergiat näiteks hommikul või õhtul kui päike veel ei paista ja turul on kõrged hinnad.  ‘

kostal-plenticore

Joonis 1 Kostal Plenticore plus inverter koos BYD akupakiga (11,04 kWh)

Fronius on Austria päritolu tootja, kelle inverterid on Euroopas ja Eestis laialt levinud. Ka Froniusel on väga lai valik invertereid, mis sobivad kliendi vajaduste ja nõudmistega, sarnaselt Kostaliga saab inverterile juurde panna akupaki. Aku lisamise võimekusega inverterid on mõistlik investeering, sest akude hinnad langevad iga aasta ning see, mis on täna kallis on järgmine aasta juba mõistliku hinnaga. Aku lisamise võimekusega inverterid on vaid mõned protsendid kallimad kui tavalised inverterid.

Huawei, Kostali ning Froniuse pikaajalised kogemused muude seadmete tootmisel annab nendele inverteritele kõrge kvaliteedimärgise. Näiteks Huawei toodab lisaks sideseadmeid, Kostal toodab elektroonikakomponente autodele ja Fronius toodab keevitusseadmeid. Lai tegevusvaldkond tagab toimiva klienditoe, kust saab õigel ajal õige vastuse.