Muretu elektrivõrguga liitumine – jah, see on võimalik

Päikesepaneelide paigaldamisele mõeldes tekib kohe küsimus – millest alustada? Hea asukoha ja usaldusväärse paigaldusettevõtte leidmine on väga oluline, kuid praktikas muutuvad need asjakohaseks alles hilisemates etappides. Alustada tuleks tegelikult elektrivõrguga liitumistaotluse esitamisest, sest ilma võrguliitumiseta võib projekt tegemata jääda.  

Kui plaanis pole just võrguvaba ehk off-grid lahendus, siis tuleks päikeseenergia kasutuselevõtu lähtepunktiks võtta Elektrilevi, kellele esitada liitumistaotlus. Sealt tagasisidet oodates, saab vaikselt hakata mõtlema ka juba teistele ja järgmistele sammudele. 

Miks on vaja sõlmida elektrivõrguga liitumisleping? 

Päikesepaneelid toodavad energiat siis, kui on päikest, aga kahjuks ei lange need perioodid alati kokku ajaga, mil me elektrit kõige enam vajame. Paneelid võivad pärastlõunal toota 10 kWh elektrit, aga kui tarbimine kodus puudub, siis saab ülejääva energia müüa elektrivõrku ning selle eest ka tasu saada. Isegi kui oled kindel, et tarbid 100% toodetud energiast kohapeal ära ilma ühtegi vatti elektrit võrku andmata, siis ikkagi tuleb Elektrileviga liitumisleping sõlmida. 

Kuidas liitumistaotlust esitada? 

Selleks on kolm võimalust: 

  1. Elektrilevi iseteeninduses ID-kaardi, Mobiil-ID või Smart-ID-ga sisse logides. 
  2. Saates kõik vajalikud dokumendid ja täidetud vorm aadressile. [email protected]  
  3. Tavapostiga. 

Kas taotluse täitmine on keeruline? 

Ei ole! Taotlusvormi leiad SIIT. See on üheleheküljeline taotlusvorm, mis sisaldab üldisi küsimusi – nimi, aadress, kontakt jne. Vormil on ka mõned väljad, mis nõuavad tehnilist teavet – kehtiva mõõtepunkti EIC kood, arvesti number jne. Kui need terminid sulle midagi ei tähenda, võta meiega ühendust ja Sunly City tiim aitab sind. 

Mis edasi saab? 

Peale liitumistaotluse esitamist analüüsivad Elektrilevi eksperdid, kas sinu geograafilises asukohas on elektrivõrgus ruumi uue päikesepargi mahutamiseks. Kui oled mikrotootja ehk päikesepargi võimsus on alla 15 kW, siis on üsna kindel, et saad Elektrilevilt “rohelise tule”.  

Kui palju läheb liitumistaotlus maksma? 

Taotluse esitamine ei maksa midagi. Kui Elektrilevi taotluse heaks kiidab, saad sõlmida liitumislepingu, misjärel tuleb maksta liitumistasu. 2022 aasta oktoobris tehti tähelepanuväärne muudatus väiksemate päikeseparkide elektrivõrguga liitumisprotsessi hõlbustamiseks. Kui varem liitumistasud erinesid projektiti, siis nüüdsest maksab mikrotootja kindlat liitumistasu. See tähendab, et kui soetad kuni 15 kW võimsusega päikesepargi, siis tuleb tasuda fikseeritud tasu 542,40 eurot. Muudatus ei puuduta päikeseparke vahemikus 15 kW kuni 500 kW, kus liitumistasud on jätkuvalt projektipõhised. 

Kui kiiresti saan Elektrilevilt vastuse? 

Kui plaanid paigaldada kuni 15 kW võimsusega päikesepargi, siis tuleb vastus 60 päeva jooksul. Suuremate päikeseparkide puhul on olukord kahjuks täiesti teine ning vastust tuleb oodata kuni aasta.  

Mida peaksin veel elektrivõrguga liitumisest teadma? 

Eramajade puhul  tuleb reeglina Elektrilevil paigaldada kahepoolne arvesti. Kui tegemist on aga tiheasustusest eemal asuva kohaga, siis võib võrgu väljaehitamine muutuda keerulisemaks ning seetõttu ka rohkem maksma minna. Vastavatest ehitustöödest ja nende hindadest annab ülevaate Elektrilevi.  

Teada võiks ka, et elektrivõrguga liitumine ei tähenda, et võrku antud päikeseenergia automaatselt tasustatud saab. Elektrivõrguga liitumine tagab, et elekter füüsiliselt päikesepaneelidest võrku liiguks. Elektrimüügi toimumiseks on vaja sõlmida aga eraldi  elektrimüügileping sama elektrimüüjaga, kellega on tehtud elektriostuleping.