Kuidas ülejäävat elektrit võrku müüa?

Kui päikesepaneelid paigaldatud ja Elektrileviga liitumisleping sõlmitud, on hea uudis see, et 99% kogu tööst on tehtud. Nüüd tuleks veel elektrimüügileping sõlmida ja voilà ... järgmise 20 aasta jooksul võid end uhkusega “prosuumeriks” nimetada. 

Tihti arvatakse, et Elektrileviga liitumislepingu sõlmimisest piisab, et võrku müüdud elektri eest ka tasu saada. Liitumisleping tõesti tagab, et päikeseelekter, mida sa ise ära ei tarbi jõuaks füüsiliselt elektrivõrku. Selleks, et see elekter ka elektriturule jõuaks, tuleb aga sõlmida veel elektrimüügileping. 

Kellega sõlmida elektrimüügileping? 

Sinu elektrimüüjaga! Selguse mõttes tuletame meelde, et elektri kauplusemisega on seotud kaks erinevat lepingut: 

  • Elektriostuleping – selle lepingu kohaselt sinu elektrimüüja müüb sulle elektrit perioodidel, mil päikesepaneelid ei tooda sinu vajaduste katmiseks piisavalt energiat. 
  • Elektrimüügileping – selle lepinguga ostab sinu elektrimüüja päikesepaneelide poolt toodetud ülejäävat elektrit. 

Tänapäeval saab ise valida, kellelt elektrit osta, kuid oluline on, et päikeseenergia müümiseks sõlmitaks leping sama ettevõttega – olgu selleks siis AlexelaEesti Energia, Elektrum või mõni muu Eesti turul tegutsev energiamüüja. Kuigi liitumisleping sõlmitakse üldjuhul Elektrileviga, siis elektrimüügilepingut nendega sõlmida ei saa. 

Soovitame kursis olla kõikide olemasolevate pakkumistega, seega võta kindlasti ühendust erinevate ettevõtetega, alustades oma praeguse elektrimüüjaga, ja küsi lepingutingimuste kohta. Kui praegu oled näiteks Eesti Energia klient, kuid Alexela teeb su päikeseenergia ostmiseks parema pakkumise, siis tuleks sul nii elektri ost kui müük Alexela juurde viia. 

Kas elektrit on võimalik müüa börsihinnaga, kui ostan energiat fikseeritud hinnaga? 

Jah. Kui ostad elektrit fikseeritud tariifiga (sh universaalteenus), saad oma ülejääva elektri vabalt börsitariifiga võrku müüa. 

Mille alusel elektrihinda arvutatakse? 

Kahe teguri põhjal. Esiteks sõltub see börsielektrihindadest, mis muutuvad iga tunni tagant. Teiseks sõltub see sinu elektrimüügilepingu tingimustest

Tavaliselt võrku antud elektri eest tasutakse börsihinna alusel, millest lahutatakse elektrimüüja marginaal. Oletame, et sinu elektrimüüja marginaal on 0,002 €/kWh, kell 12.00 oli börsihind 0,100 €/kWh ja müüsid elektrivõrku 10 kWh energiat. Sellise stsenaariumi korral saad selle tunni päikeseenergia eest 0,98 eurot. 

10𝑘𝑊ℎ×(0,100€/𝑘𝑊ℎ− 0,002€/𝑘𝑊ℎ)=0,98 € 10kWh×0,100€/kWh − 0,002€/kWh=0,98 € 


Tasub märkida, et kui veel kaks aastat tagasi oli marginaaliks ligikaudu 0,002 €/kWh, siis täna tõusis see bilansienergia hüppelise hinna tõusu tõttu 0,01-0,015€/kWh-ni. Samas võib öelda, et muretsemiseks pole põhjust, sest ka elektri börsihinnad on tõusnud. Kui 2020. aastal oli keskmine elektrihind 0,045€/kWh, siis tänavu on see neli korda kõrgem! See on tõsi, kuid kui järgmisel suvel langeks päikesetundidel börsihind 0,02€/kWh peale, siis makstes oma elektrimüüjale tegevustasu ehk marginaali 0,01-0,015 €/kWh, saaksid endale vaid 0,005-0,010 €/kWh. 

Seetõttu rõhutame lepingutingimuste põhjaliku kontrollimise tähtsust enne lepingu allkirjastamist. Püüa saada võimalikult palju pakkumisi erinevatelt energiatarnijatelt ja väldi lepingu sõlmimist väga pikaks perioodiks, sest nii võid jääda ebasoodsa tariifi külge põhjendamatult kauaks. Heaks alternatiiviks on lepingutingimuste, eelkõige marginaali, kord aastas üle vaatamine. 

Kuidas arveldamine välja näeb? 

Tänu Elektrilevi poolt paigaldatud kahesuunalisele elektriarvestile kajastab sinu elektrimüüja igakuisel arvel sinu tarbitud ja võrku andud elektri erinevust. Mõõtmisetapiks on üks tund. Näiteks: 

  • Kui tarbisid energiat 100 euro väärtuses ja müüsid võrku 80 euro väärtuses, maksad elektrienergia eest 20 eurot. 
  • Kui tarbisid energiat 100 euro väärtuses ja müüsid võrku 120 euro väärtuses, ei maksa sellel kuul midagi. Selle asemel saad 20 euro krediiti, ja sinu elektrimüüja teeb sinu tulevaselt energiaarvelt allahindluse, mis tähendab, et maksad hiljem 20 euro vähem. Selliselt võib päikselistel perioodidel kujuneda päris kopsakas ettemaks, mida siis pimedal ajal kasutada saad.  

Väheteatud fakt: Kui sul on kaks tarbimiskohta, mis asuvad geograafiliselt erinevates asukohtades, võid selle krediidiga “mängida”. Oletame, et elad Tallinnas korteris ja sul on maal päikesepaneelidega suvemaja, kuhu lähed ainult nädalavahetustel. Suvila päikesepaneelide poolt toodetud “krediiti” saad kasutada elektriarve vähendamiseks enda Tallinna korteris. 

Järgmised sammud? 

Kui soovid ka miinusega elektriarveid, kuid päikesepaneele veel pole, siis võta meiega ühendust – leiame sulle 0 € investeeringuga parima lahenduse. Kui sul juba on päikesepaneelid, võta meiega ikka ühendust – uurime koos, kuidas tarbimist ja päikeseenergia tootmist optimeerida energiasalvestuse abil.