Kuidas tarbijana elektrihinna tõusust võita?

„Vaid viis päeva püsinud kõigi aegade elektrihinna rekord purustati esmaspäeval, kui megavatt-tunni hind Eestis on päeva keskmisena 134,99 eurot.“

Selliste uudistega alustasid meediakanalid seda nädalat, mispeale kasvasid hinnad veelgi, aga ka inimeste päringud oma päikesepargi rajamiseks. On ju kõrge elektrihinna sõnum väga lihtne – tooda energia ise ehk ehita enda elektrijaam. 

Elektrihind kujuneb elektritarbimise ja – tootmise vajaduse ristumiskohas elektrijaamade muutuvkulude põhjal. Mida enam on turul madala muutuvkuluga tootjaid, seda madalam on elektri hind. Esimesena pääsevad elektrit müüma oma väikseima tootmishinnaga päikese- ja tuulepargid. Seejärel tulevad tuuma- ja hüdrojaamad oma pakkumistega ning alles siis saab turule põlevkivist toodetud elekter, edastades maagaasist toodetud elektrit.  

Osadel elektritootjatel lisandub omatootmishinnale veel ka CO2 hind – süsinikdioksiidi heitkoguste kvoodid, mida fossiilkütuseid emiteerivad elektrijaamad ostma peavad. Näiteks kui CO2 hind on 62 eurot/MWh, siis lisaks põlevkivielektri omatootmishinnale lisandub see 62 eurot hinnale, millega elektrijaam turule pääseb. Elektri nö turult koju jõudmiseks lisanduvad hinnale loomulikult ka veel võrgutasu ja kõik maksud.  

Elektrituru loogikat vaadates on ilmne, et võidavad enim taastuvenergia elektrijaamad, kes saavad samuti seda hinda, mida viimane turule pääsenu sel konkreetsel tunnil küsib. Hiljuti on need muideks olnud gaasijaamad, kelle toorme ehk maagaasi hind on samuti oluliselt tõusnud.  

Kuidas aga tarbijana elektrihinna tõusust võita mitte kaotada? Me ei tea, kui pikalt elektrihinnad rekordilisel tasemel püsivad, küll aga on teada, et tulevikus kõiguvad hinnad väga palju. Seejuures on näha, et hinnad on madalamad öösel kui süsteemis on palju tuuleenergiat ja üldine nõudlus väiksem. Õhtuste ja hommikuste tarbimiste tippajad on aga need kõige kõrgema hinnaga. Viimase puhul aitab hästi tarbimise kavandamine ehk oma majapidamises kehtib teada-tuntud tõde: pese nõusid ja pesu öösel. 

Kui aga tegu on ettevõttega, kelle põhitegevus käib päevasel ajal, siis tasubki vaadata päris oma elektritootmise poole ning otsida sellist, kus tootmisgraafik kattuks võimalikult palju enda elektritarbimise iseloomuga. Suurima võidu saavad tavagraafikuga töötavad ettevõtted enamasti päikesepaneelidega, kus nii energia tootmine kui tarbimine toimub suuresti samal ajal. Rusikareegel võiks olla, et kui 65% toodetud energiast suudad ise ära tarbida, siis tasub päikesepaneelide paigaldamine ära. Hea on teada ka, et tänapäeval ei pea enam ise oma raha päikesepaneelide alla kinni panema, vaid neid saab ka rentida.  

Kui sind huvitab teema rohkem ning soovid ka ise päikeseenergia tootjaks saada, võta ühendust Sunly City’ga.